
A 8–12 évesek átlagos napi képernyőideje meghaladja az öt órát, a tinédzsereknél ez a szám a napi nyolc órát is eléri.
A Bethesda Gyermekkórház kezdeményezésére 40 országos szakmai szervezet fogott össze – köztük Intézetünk is – azzal a céllal, hogy 10 pontban megfogalmazzák a gyermekek képernyőhasználatával kapcsolatos alapelveket.
- 10 éves kor alatt (az alsó tagozat végéig) semmiképpen, 14 éves kor alatt (a felső tagozat végéig) lehetőleg ne legyen a gyermeknek saját okoseszköze (okostelefon, laptop, okosóra, stb.).
- 3 évesnél fiatalabb gyermekek egyáltalán ne töltsenek időt képernyő előtt, kivéve távollévő családtagokkal való kapcsolattartás céljából.
- 14 éves kor alatt gyerekek ne regisztráljanak közösségi oldalakra.
- A gyerekek kikapcsolódást szolgáló napi átlagos képernyőideje ne haladja meg
óvodáskorban a 30 percet,
alsó tagozatos korban a 60 percet,
felső tagozatos korban és később a 90 percet.
A telefonhasználatot ugyanannyi időtartamú mozgásos tevékenység kövesse. Képernyőmentes napok bevezetése javasolt. - A lefekvés előtti utolsó órában minden képernyő használata kerülendő.
- A képernyőidő rovására minden gyermek és fiatal mozogjon legalább napi 60 percet.
- Törekedni kell a tudatos képernyőhasználatra, a megszokásból végzett, céltalan tartalomfogyasztás kerülendő.
A túlzott vagy problémás képernyőhasználat a mentális egészséget veszélyeztető kockázatokkal jár, ezért kerülendő. - Egyetlen gyermeknek se legyen következetes szülői felügyelet nélküli okoseszköze.
- A családokat (szülőket, nagyszülőket, gyermekeket) szükséges felvértezni a megfelelő tudással és készségekkel annak érdekében, hogy a digitális világgal való kapcsolatuk egészséges legyen. Szülők esetében ezt a tevékenységet már a várandósság ideje alatt meg kell kezdeni.
A szakmai egyeztetésen örömmel vettünk részt, a 10 pontban megfogalmaztott chartát pedig teljességgel támogatjuk!