Ha genderről van szó, egy bíróság is hozhat alkotmányellenes döntést. Bizonyos amerikai államokban nem könnyű se keresztény, se muszlim szülőnek lenni.

Katolikus, ortodox és muszlim szülők perlik a Maryland állambeli Montgomery megye oktatási bizottságát, mert az nem engedi meg a szülőknek, hogy gyermekeiket kiemeljék a homoszexualitást, transzneműséget és a gender-ideológia egyéb elemeit népszerűsítő tananyagból. Az oktatás mindenki számára kötelező, ám a szülők azzal érvelnek, hogy a már 3-4 éves korú gyermekek számára is különféle történeteket felvonultató tanterv érvényesítése sérti az amerikai alkotmány első kiegészítésében (First Amendment) foglalt jogukat, miszerint

a gyermekek vallási neveltetése a szülők joga és dolga. 

Az ügy abból a szempontból is érdekes, hogy a szabadságot egészen különleges módon kezelő amerikai nép – amely a szabadságra hivatkozva fellázad egy világjárvány idején a kötelező szájmaszkok viselete ellen – képes olyan jogi keretek közt élni, amely a lakosság többségének vallásával és hitével teljes mértékben összeférhetetlen dolgot tesz kötelezővé – és még csak nem is felnőttek, hanem a védtelenebbek, a gyermekek körében.

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága kevesebb mint egy hét múlva kezdi meg októberi ülésszakát – és számos, az első kiegészítés vallásszabadságra vonatkozó garanciájával kapcsolatos per kerülhet a tárgyalóasztalra.

Bár az ország legfelsőbb bírósága az előző ciklusban nem tárgyalt egyetlen vallásszabadsággal kapcsolatos ügyet sem, több, a témát érintő per is a bíróság elé került. Ahhoz, hogy egy per a napirendre kerüljön, a kilenc bíróból négynek bele kell egyeznie az ügy meghallgatásába.

A legjelentősebbek között van az ún. Mahmoud kontra Taylor ügy, amely a szülők osztályteremben érvényesíthető jogaival foglalkozik, és amely a szülők azon jogát kívánja megvédeni, hogy mondhassanak nemet az iskola gender-programjaira, vallási meggyőződésükre hivatkozva.

A legfelsőbb bírósághoz benyújtott, a vallásszabadsággal kapcsolatos legjelentősebb ügy a vallásszabadsággal és a szülői jogokkal foglalkozik az osztályteremben. A Mahmoud kontra Taylor ügy a szülők azon jogát kívánja megvédeni, hogy gyermekeiket kiválthassák a vallási meggyőződésükkel ellentétes tananyagból.

A negyedik körzeti bíróság a szülők ellen ítélt, ám az ügyvédek szeptember 12-én fellebbezést nyújtottak be a legfelsőbb bírósághoz. 

A fejleményekről beszámolunk.