Krúdy Tamás írása.

Az Egyesült Államokban nem pusztán politikai, hanem mélyreható kulturális átalakulás is zajlik, amit Donald Trump és a republikánusok mostani földcsuszamlás-szerű győzelme szabadszemmel is láthatóvá tett. A történelmi vereséget szenvedett demokraták körében egyre erősebb az a vélemény, hogy ki kell szabadítani a pártot a létszámában csekély, ám annál hangosabb szélsőbal uralma alól. És bár utólag könnyű okosnak lenni, a választást már jóval megelőzően mutatkoztak repedések a woke-hegemónián, amelyeket csak most mernek/tudnak összekapcsolni az eredményekkel.

Az egyik ilyen szerintem elképesztően fontos, mégis csekély visszhangot kiváltó, jelzésértékű esemény az volt, hogy még a nyár folyamán az Egyesült Államok legnagyobb presztízsű egyetemei közül kettő, a Harvard illetve az M.I.T. is szép csendben bejelentette, hogy az egyetemi munkahelyekre pályázóktól a továbbiakban nem fogja kérni „sokszínűségi nyilatkozat” (diversity statement) megtételét. Az ideológiai és politikai elfogulatlansággal nem vádolható ChatGPT a következőket írja a sokszínűségi nyilatkozatról: „A sokszínűségi nyilatkozat egy olyan dokumentum vagy nyilatkozat, amelyben egy személy, szervezet vagy intézmény bemutatja az elkötelezettségét a sokszínűség, befogadás és esélyegyenlőség iránt. Általában arról szól, hogy hogyan támogatják a különböző hátterű emberek bevonását, és milyen konkrét lépéseket tettek vagy terveznek ezen értékek előmozdítása érdekében.”

A sokszínűségi nyilatkozat tehát valójában hűségnyilatkozat a woke ideológia mellett, amelyben egy megbízásra vagy állásra pályázó fejti ki az elkötelezettségét a DEI (diversity, equity, inclusion) értékek mellett, kér bocsánatot korábbi eltévelyedéseiért, valamint tesz hitet az ezen az értékek mentén történő folyamatos fejlődés és tanulás mellett. (Aki nem hiszi, nézze meg például itt.) Bár személyes tapasztalataim a kérdésben nincsenek, de legjobb tudásom szerint 1956 után ilyesmit nyíltan már Kádárék sem nagyon kértek senkitől.

Az egyetemi DEI részlegek és vállalati diversity officerek csillagzatának a felívelése a 2010-es években kezdődött és a Covid járvány tetőzésével együtt ért a csúcsra, hogy utána egyre gyorsuló ütemű hanyatlásnak induljon. Ennek a hanyatlásnak jelentős mérföldköve, hogy a woke ideológia fellegvárának tartott Harvard legnagyobb karán, a Faculty of Arts and Sciences-en eltörölték a sokszínűségi nyilatkozat kötelező benyújtását a munkavállalók részéről. Lawrence H. Summers, a Harvard korábbi elnöke üdvözölte az egyetem döntését. „Ez komoly elmozdulást jelent az identitásalapú kinevezési döntések felől a valódi akadémiai értékek felé” – írta Summers a közösségi médiában. Szerinte a döntés azt jelzi, hogy a Harvard „visszatalál a helyes alapértékekhez.” Nem sokkal a harvardi döntést követően a Massachusetts Institute of Technology (M.I.T.) tett hasonló lépést, amikor szintén bejelentette, hogy nem teszi kötelezővé a sokszínűségi nyilatkozatot. Sally Kornbluth, az M.I.T. elnöke úgy fogalmazott, hogy bár az inkluzív környezetet sokféleképpen lehet építeni, „a kötelező nyilatkozatok csorbítják a szólásszabadságot, nem eredményesek, és visszafoghatják az érdemi vitát.” A fejleményről a szintén nem a politikai elfogulatlanságáról híres The New York Times több cikkben is beszámolt (pl. itt). A lap továbbá mélységében foglalkozott az Egyesült Államok leginkább woke egyetemének tartott University of Michigan – ahol továbbra is kötelező a sokszínűségi nyilatkozattétel – DEI intézkedéseinek teljes kudarcáról. (Közel egy évtizednyi DEI politika és több mint negyed milliárd dollár elköltése után a diákok ma kevésbé érzik magukat egyenlőnek, elfogadottnak és összetartozónak, mint 10 évvel ezelőtt, a különböző vallási és etnikai csoportok között kevesebb az interakció és kommunikáció, viszont sokszorosára nőtt a nemi, vallási, és etnikai alapú konfliktusok száma. Pont az ellenkezője annak, mint amit az egyetem vezetése szeretett volna.)

A woke ideológia mára sikeresen beette magát a vállalati világba, a legtöbb multinacionális cégnek van sokszínűségi igazgatója, akik két kézzel kapaszkodnak majd a székükbe, akárcsak az egyetemeken felduzzadt sokszínűségi bürokrácia tagjai (ami a University of Michigan estében 241 főre rúg), úgyhogy a woke még velünk marad egy darabig. A napjai azonban meg vannak számlálva.

So this is Christmas