Krúdy Tamás írása.
Az esemény utáni tabletta egy magas hormontartalmú készítmény, melynek alkalmazása kockázatokat rejthet.
Dr. Csatlós Éva szakorvos szerint a magyar szülész-nőgyógyász szakma a vénykötelesség fenntartásának a pártján áll még akkor is, ha ezzel utolsók maradunk az EU-ban, ugyanis valószínűleg az eddig szintén recept kötelességet előíró Lengyelországban rövidesen feloldják ezt a korlátozást. Ott is, mint ahogy mindenhol, a legfőbb érv a vénykötelesség eltörlése mellett az, hogy ezzel csökkenteni lehet az abortuszok számát. Mert az abortusz egy szükséges rossz, ami nem jó az anyának, a magzatnak meg pláne nem, úgyhogy amennyire lehet, kerülni kell.
Ezzel a céllal még akár egyet is lehetne érteni. Biztos ki lehetne számolni, hogy egy ilyen nagy hormontartalmú készítmény alkalmazása által megnövekedett egészségügyi kockázatok milyen arányban állnak az elkerült abortuszok által jelentett kockázatcsökkenéssel, és ha ez az arány pozitív, akkor a dolog megérné.
Ám a helyzet nem ez.
Számos kutatás immáron évtizedek óta konzisztensen arra az eredményre jut, hogy a sürgősségi fogamzásgátlók vénykötelességének az eltörlése nem eredményezte az abortuszok számának a csökkenését. „A szakértők úgy becsülték, hogy akár felére is csökkenhet a nem kívánt terhességek és az abortuszok száma. Ám a való világban ezt nem látjuk”- mondja Kirsten Moore, a Reproductive Health Technologies Project elnök-vezérigazgatója.
Dr. James Trussell a sürgősségi fogamzásgátlás egyik legnagyobb nemzetközi szaktekintélye, 1998 és 2006 között 10 ország 23 tanulmányának felhasználásával végzett metakutatása
„egyetlen tanulmányt sem talált, amely azt bizonyítaná, hogy a sürgősségi fogamzásgátláshoz való hozzáférés megkönnyítése hatással lett volna a terhességek vagy az abortuszok arányára”.
„Nem hiszem, hogy ez a stratégia valaha is a nem kívánt terhességek vagy abortuszok számának csökkenéséhez vezetne”- közölte Dr. Trussell.
A témában megjelent tanulmányunk ide kattintva olvasható.