A Szent István Intézet „Az európai kereszténység és a keresztény alapú politizálás jövője” címmel pályázatot hirdet egyetemista hallgatóknak.

A pályázat kiírására azért kerül sor, mert tapasztaljuk, kontinensünk napjainkban jelentős változásokon megy át. A globális ökológiai és gazdasági folyamatok, a demográfiai kihívások, a népvándorlás, a digitalizáció és a technológiai fejlődés következtében még alig modellezhető kulturális változások, az emberi kapcsolatok és a családszerkezet radikális átalakulása és a társadalmainkat feszítő ellentétek markáns növekedése, a verbális és fizikai erőszak sajnálatos térnyerése kérdések sorát szegezi nekünk, mai európaiaknak.

Európa szellemi és erkölcsi megújulása elodázhatatlanná vált – amennyiben szeretnénk gyermekeinknek továbbörökíteni azt a kultúrát, amit a hatbetűs szó: Európa jelent számunkra. E gondolkozásban prioritást kell élvezzen a kontinens keresztény gyökérzetének új élettel való megtöltése.

Az Európai Unió alapító atyáinak szándéka a II. világháborút követően a megbékélés és Európa felvirágoztatása volt. Ez az eszme elsődlegesen a keresztény hagyományból indult ki és célrendszerében is nagyban támaszkodott a keresztény társadalmi tanításra, a plurális- és demokratikus közeg feltétlen tisztelete mellett és büszkén vállalva Európa antik, törzsi és a felvilágosodáshoz köthető civilizációs alkotóelemeit is. E kezdetektől létező keresztény talapzat azonban napjainkban alig érvényesül hivatkozási pontként.

Európa jövőjét latolgatva ezért arra hívjuk a pályázókat, osszák meg velünk gondolataikat arról, hogyan látják az európai kereszténység és a keresztény talapzaton álló politizálás esélyeit?

Arra kérjük, értékeljék az európai kereszténység jelenlegi állapotát a kontinens jövőjének tükrében, kitérve arra, hogy milyen esélyeket látnak a keresztény alapú politizálásra, elsősorban az Európai Unió keretein belül. Fontos, hogy térjenek ki írásukban arra is, vajon milyen eszközökkel, módszerekkel, kommunikációs megoldásokkal látnák elérhetőnek azt, hogy az európai nemzetek együttműködése ne szakadjon el keresztény alapokon nyugvó eszményeitől, erkölcsétől és hagyományaitól, ami előfeltétele lehet annak is, hogy Európa egy globalizált világban megőrizhesse értékes – korábban az egész világ által irigylett – karakterjegyeit. 

A pályázat formája: 3-4 oldalas esszé vagy véleménycikk

Formai követelmények: Times New Roman betűtípus, 12-es betűméret, 1.5-es sorköz, forrásanyag feltüntetése

Pályázók köre: felsőoktatási jogviszonnyal rendelkező magyar állampolgárok

Benyújtás határideje: 2024. november 10.

Eredményhirdetés: 2024. december 10.

A pályázat benyújtása: e-mail-en, az info@szentistvanintezet.hu címen (a pályázó neve és az általa látogatott felsőoktatási intézmény, kar és szak, évfolyam megjelölése mellett)

A bíráló bizottság tagjai:

Hölvényi György, európai parlamenti képviselő (Patrióták Európáért)

Dr. Nagypál Szabolcs, az MCC Jog és Társadalom Műhely vezetője

Dr. Szilvay Gergely, a Mandiner főmunkatársa

Dr. Máthé Zsuzsa, a Szent István Intézet igazgatója

Dr. Nádor Koppány Zsombor, a Szent István Intézet vezető kutatója

Az 1. helyezett pályázat díjazása: 2 fő utazása Strasbourgba, az Európai Parlament székhelyére, teljes ellátással, exkluzív programmal (tervezett időpont: 2025 tavasza), valamint a pályamű tanulmányként való megjelentetése a Szent István Intézet kiadásában.

A 2. és 3. helyezett díjazása: 100.000 Ft és a pályamű tanulmányként való megjelentetése a Szent István Intézet kiadásában.