Mi a beleegyezéses korhatár Európa, az Egyesült Államok a világ más országaiban?

Körkép.

2023. 02. 21.
ÍRTA: Szent István Intézet

/Antal-Ferecz Ildikó szabadúszó újságíró írása/

Mint azt a Szent István Intézet is megírta, 2023. február 13-án nyilvánosságra került egy magát efebofilnak valló férfi videója, aki azt állította (később ugyan az egészet viccnek minősítve), hogy 39 évesen egy 15 éves fiúval folytat szexuális viszonyt. Az akkor egy budapesti általános iskolában dolgozó, azóta már elbocsátott pedagógiai asszisztens e viszonyt teljesen rendben valónak mutatta be, arra hivatkozva, hogy az a hatályos Btk. szerint nem minősül bűncselekménynek. A jelenlegi jogszabályok szerint alapesetben egy 14 év feletti fiatal (gyermek) szabad akaratából szexuális kapcsolatot létesíthet 18 éven felüli személlyel büntetőjogi jogkövetkezmények nélkül.

Azóta a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodájánál büntetőeljárás indult gyermekpornográfia gyanúja miatt, házkutatást is tartottak a budapesti férfinél, melynek során a nyomozók számítástechnikai és informatikai eszközöket, adathordozókat foglaltak le. Az ügy azonban túlmutat a hatályos büntetőjogon és továbbra is megválaszolásra várnak az érintett gyermek jogaival kapcsolatos felvetések, hiszen a gyermekek érdekei a felnőttek szexuális önmegvalósításához fűződő jogaival merőben ellentétesek is lehetnek. Ez a felismerés vezetett ahhoz, hogy családszervezetek, köztük a Szent István Intézet kezdeményezte a hatályos magyar jogszabályok vonatkozó felülvizsgálatát, a gyermekek érdekeit következetesen figyelembe vevő módosítását. A CitizenGo pedig petíciót is indított.

Bár a kezdeményezés és a petíció elsősorban az ún. beleegyezéses korhatár növelésére irányul (ez az a kor, amitől kezdve a jog az illetőt elég érettnek tekinti ahhoz, hogy felelősen beleegyezzen a szexuális együttlétbe), a családszervezetek felismerték azt is, hogy a kérdés jóval komplexebb a korhatár kérdésénél, a hatályos magyar büntetőjogszabályok vonatkozó felülvizsgálatánál (amely révén fokozni kellene a korhatár alattiak védelmét, különösen a velük hatalmi vagy befolyásolási viszonyban lévő felnőttekkel szemben), de még azon túlmutatóan is van tennivaló: segélyhívószámok számának és ismertségének növelése, a visszaélések azonnali és szakszerű kezelése és követése, illetve a megfelelő szexuális nevelés a családokban, és az oktatásban (családi életre nevelésen keresztül), ahol fokozott hangsúlyt kellene fektetni a megelőzésre.

Ugyanakkor már a petíció kapcsán is számos kérdés felmerült a tekintetben, hogy mi a beleegyezéses korhatár más országokban, illetve vajon máshol a jog tesz-e különbséget két 18 év alatti (gyermek), illetve egy 18 év alatti (gyermek) és egy 18 év feletti (felnőtt) közötti szexuális cselekmény között. Az utóbbi szabályt angolul "close in age exemption"-nak nevezik, a köznyelvben Rómeó és Júlia-jogszabálynak hívják, ugyanis bizonyos, jellemzően a két személy életkorának különbségéhez kötött, de akár ennél bonyolultabb feltételek mellett megengedi egy korhatár alatti számára is a szexuális együttlétet egy másik személlyel büntetőjogi következmények nélkül. Ezeket a kivétel-szabályokat azért hozták, hogy megvédjék a fiatalokat a törvényszegés extrém következményeitől, amely az illetőt szexuális bántalmazóként bélyegezné meg egész életében, csak azért, mert beleegyezett a barátjával/barátnőjével való szexuális együttlétbe. (Az Egyesült Államokban például a szexuális bűnelkövető egész életében priuszos marad, sőt, kötelessége regisztrálnia magát egy nyilvános adatbázisba, így bárki bármikor leellenőrizheti, hogy a közelében él-e ilyen személy.) A kivétel-szabálynak különböző verziói léteznek, illetve az USA tagállamainak kb. felében egyáltalán nincsenek. A válasz tehát országonként, sőt tagállamonként eltérő, ezért érdemes felrajzolnunk a világszintű körképet.

Magyarország

A Büntető Törvénykönyv (Btk.) szerint az abszolút korhatár a 12 év, a beleegyezéses korhatár 14 év. Szexuális visszaélés bűncselekményét csak 18 év feletti személy (felnőtt) követhet el, a 12 évet be nem töltött személy (gyermek) esetén viszont mindenképp szexuális erőszak (bűntett) történik, beleegyezéstől és a másik fél életkorától függetlenül. A 12-14 év közötti személyek (gyermekek) esetében viszont nincs bűncselekmény, ha a másik fél nem töltötte be a 18. évét. Ugyanakkor egy 14 és 18 év közötti fiatal (gyermek) és egy 18 év feletti (felnőtt) szexuális együttléte büntetendő, ha az utóbbi visszaélt az előbbivel kapcsolatban fennálló hatalmi vagy befolyási viszonyával.

A Btk. 198. § szabályozza a szexuális visszaélés tényállását: „Az a tizennyolcadik életévét betöltött személy, aki tizennegyedik életévét be nem töltött személlyel szexuális cselekményt végez, vagy ilyen személyt arra bír rá, hogy mással szexuális cselekményt végezzen”. Szintén bünteti a törvény a szándékot, azaz ha a tizennyolcadik életévét betöltött személy tizennegyedik életévét be nem töltött személyt arra törekszik rábírni, hogy vele vagy mással szexuális cselekményt végezzen. Súlyosbító körülmény, ha „a sértett az elkövető hozzátartozója vagy nevelése, felügyelete, gondozása, gyógykezelése alatt áll, illetve az elkövető a szexuális visszaélést a sértettel kapcsolatban fennálló egyéb hatalmi vagy befolyási viszonyával visszaélve követi el”. A korábban említett kivételt a törvény így fogalmazza meg: „Az a tizennyolcadik életévét betöltött személy, aki tizennegyedik életévét betöltött, de tizennyolcadik életévét be nem töltött személlyel a vele kapcsolatban fennálló hatalmi vagy befolyási viszonyával visszaélve szexuális cselekményt végez...”. Ugyanakkor a Btk. 197 § (2) szerint: „Szexuális erőszakot követ el az is, aki tizenkettedik életévét be nem töltött személlyel szexuális cselekményt végez vagy végeztet.” – függetlenül az elkövető életkorától.

Európa

A legalacsonyabb beleegyezéses korhatár Európában 14 év, a legmagasabb 18 év, az országok felében 14-15 év, a másik felében 16-18 év, és csak néhány országban van korkülönbséges kivétel-szabály. Konkrétan:

• 14 éves korhatár van érvényben 14 országban (Albánia, Ausztria, Bulgária, Bosznia-Hercegovina, Észtország, Liechtenstein, Magyarország, Macedónia, Montenegró, Németország, Portugália, Olaszország, San Marino, Szerbia);

• 15 éves a korhatár 12 országban (Csehország, Dánia, Franciaország, Görögország, Horvátország, Izland, Lengyelország, Monaco, Románia, Svédország, Szlovákia, Szlovénia);

• 16 éves a korhatár 20 országban (Azerbajdzsán, Andorra, Észak-Ciprus, Belgium, Egyesült Királyság, Kazahsztán, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Finnország, Fehéroroszország, Grúzia, Hollandia, Moldova, Norvégia, Oroszország, Örményország, Spanyolország, Svájc, Ukrajna);

• 17 éves korhatár van Cipruson és Írországban;

• 18 év a korhatár Máltán, Törökországban és Vatikánban.

Kivétel-szabályt Magyarországon kívül csak nyolc ország vezetett be (Ausztria, Görögország, Hollandia, Horvátország, Olaszország, Románia, Svájc, Svédország).

Amerikai Egyesült Államok

A szövetségi törvények szerint a szexuális együttlét büntetendő egy 12 és 16 év közötti fiatallal, amennyiben az négy évvel fiatalabb a másik félnél. Minden állam másképp közelíti meg a kérdést, és a beleegyezéses korhatár 16 és 18 év között változik. Azokban az államokban, ahol nincs kivétel-szabály, mint például Kaliforniában és New Yorkban, a beleegyezéses korhatár (előbbiben 18, utóbbiban 17 év) alattiak szexuális együttléte szexuális erőszaknak (visszaélésnek) minősül. Más államok figyelembe veszik a felek egymáshoz viszonyított korát, így például Texasban van egy alsó korhatár, de számít a két fél közötti korkülönbség is.

Konkrét példák a különböző korhatárokra és kivétel-szabályokra:

• Kaliforniában a beleegyezéses korhatár 18 év, és nincs kivétel, csak ha a felek házastársak. Mitöbb az ottani többszintes rendszerben minél nagyobb a korkülönbség, annál nagyobb a büntetés. Ha a korkülönbség 3 év, vétségről, ha több mint 3 év, akkor bűntettről van szó; és a 21 év felettiek 16 év alattiakkal való szexuális együttléte még szigorúbb büntetéseket von maga után.

• Floridában a beleegyezéses korhatár szintén 18 év. Minden 24 év feletti és 18 év alatti szexuális együttlét illegális, kivéve ha házastársakról van szó.

• Illinois államban a korhatár 17 év. A 18 év felettiek nem létesíthetnek szexuális együttlétet 18 év alattiakkal, ha azokkal hatalmi vagy befolyásolási viszonyban állnak, ami tehát gyakorlatilag megnöveli számukra a beleegyezéses korhatárt 18 évre.

• Nem York államban a beleegyezéses korhatár 17 év és nincs semmilyen kivétel-szabály.

• Texasban a beleegyezéses korhatár 17 év, a minimum korhatár 14 év és van egy három év korkülönbséges kivétel-szabály, vagyis a 14 év felettiek legálisan létesíthetnek szexuális együttlétet három évnél nem idősebb partnerrel.

Az előzőekben már említett amerikai „specialitás”: akit szexuális bűnelkövetéssel elítélnek („sex offender”), annak kötelessége regisztrálni, így bárki bármikor leellenőrizheti, hogy a közelében él-e ilyen személy. Ugyanakkor, aki nyilvánosan (az utcán) vizel, az első szintű szexuális bűnelkövetőnek számít („Level 1 sex offender”.) E szabályok természetesen visszaélésre is lehetőséget adnak. Például előfordult, hogy egy válás során a feleség válóokként felhozta, hogy félt nemet mondani a férjének, pedig valójában nem akart szexuális kapcsolatot vele, válás után a volt férjet szexuális bűnelkövetőként regisztrálták.

A világ más országaiban:

A beleegyezéses korhatár 11 évtől 21 évig terjed; a legalacsonyabb Nigériában (11 év), Angolában és Fülöp-szigeteken (12 év); Burkina Faso, Japán, a Sahrawi Arab Demokratikus Köztársaság és Niger területén (13 év), míg a legmagasabb: az óceániai Niue-ben (19 év), Dél-Koreában (20 év) és Bahrainban (21 év). Európában jellemzően 14-18 év, Amerikában és Ázsiában 16-18 év; Afrikában pedig mindkét „szélsőség” előfordul.

Egyes országokban nincsenek korhatárok, de minden házasságon kívüli szexuális kapcsolat jogilag tiltott, jellemzően az iszlám országokban. E körbe tartozik: Afganisztán, Egyesült Arab Emirátusok, Irán, Jemen, Katar, Kuvait, Líbia, Maldív-szigetek, Omán, Pakisztán, Palesztina (Gáza-övezet), Szaúd-Arábia, Szudán.

Összefoglalva

A beleegyezéses korhatár Magyarországon az egyik legalacsonyabb, akár Európát, akár (néhány extrém kivételtől eltekintve) az egész világot nézzük. Van ugyan egy négy éves kivétel-szabályunk, de alapvetően nincsenek védve a 14-18 év közötti fiatalok (gyermekek), miközben a világ, sőt Európa más országaiban sokkal szigorúbb szabályok vonatkoznak rájuk. Ahogy már említettem, a szexuális visszaélés kérdése komplexebb, mint a beleegyezéses korhatár, és bőven van tennivaló több kapcsolódó területen, de első lépésként mindenképp érdemes lenne a jelenlegi büntetőjogi helyzetből elmozdulni a korhatár növelésével. A korhatár szabályainak szigorítása ugyanis segíthet csökkenteni a visszaélés kockázatát azáltal, hogy megnehezíti a felnőttek számára a kiskorúakkal folytatott szexuális tevékenységet, hiszen az szexuális visszaélésnek minősül és súlyosan büntetendő. Továbbá hozzájárulhat az egészségesebb párkapcsolatok kialakulásához, és csökkentheti a nemi betegségek, a tinédzserkori terhességek és az abortuszok kockázatát.