Ha változást akarunk elérni, a diákoknak, pedagógusoknak, szülőknek és intézményvezetőknek együtt kell kialakítani egy olyan kultúrát, amelyben megszűnik a digitális világ, a közösségi platformok, videójátékok és a káros tartalmak uralma a gyermekek felett.

Október 4-én, pénteken egész napos konferenciát szervezett a Váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága (EKIF) a Gyermekjogokért Egyesülettel karöltve, azzal a céllal, hogy az okoseszközök megfelelő használatában segítséget nyújtsanak az EKIF intézményeibe járó diákoknak, az ott dolgozó pedagógusoknak és a gyermekek szüleinek.

Az eseményen felszólaló Pöltl Ákos családbiztonsági szakértő elmondta:

10 éves kor felett a mobilhasználó gyermekek 80 százaléka találkozik pornográf tartalmakkal.

A szakértő szerint azonban nem ez a legnagyobb baj. A túl sok képernyőhasználat következtében az agy indulatszabályozásért, figyelemért, tervezésért és problémamegoldó gondolkodásért felelős prefrontális kérge elvékonyodik. A telefonozás – a mai tinédzserek körében a napi 8 és fél óra telefonhasználat az átlag – elveszi az időt az egyéb olyan tevékenységektől, amelyek az idegrendszeri fejlődést szolgálják.

A szakértő azt tanácsolja, a gyermek leghamarabb 14 évesen kapjon okostelefont, és 16 éves koráig ne is használjon közösségi médiát.

Intézetünk igazgatója, Máthé Zsuzsa előadásában elmondta, hogy bár az intézményen belüli mobiltelefon-használatot szabályozó rendelet kétségkívül üdvözlendő, „a jogi szabályozás szükséges, de nem elégséges ahhoz, hogy a komoly károkat meg tudjuk előzni.”

Éppen ezért 2025 nagyböjtjére digitális detox kihívást hirdettünk meg az EKIF intézményeihez tartozó osztályok számára. 40 napon keresztül a diákok csak a legszükségesebb dolgokra, napinta maximum egy órát használhatnák az okoseszközeiket. Kutatóink bemeneti és kimeneti mérést is végeznek majd a diákokkal, melyben többek között az alvásminőségükre és a szociális jólétükre is rákérdezünk. 

„Meglátjuk, mi lesz a kutatás eredménye, de reméljük, hogy a mérésekből használható adatokat és motivációt kapnak azok, akik érveket szeretnének hallani az online térben való létezésünk korlátok közé szorítása kapcsán.

Szeretnénk, hogy a fiataloknak legyen egy saját, hiteles élményük arról, milyen okoseszközök nélkül élni a mindennapokat, és tapasztalataikról szüleiknek, kortársaiknak be is számolnának”

– fogalmazott Máthé Zsuzsa.

A rendezvényt Dr. Puskás Balázs, az EKIF főigazgatója nyitotta meg, majd Marton Zsolt püspökatya köszöntését követően Dr. Benyusz Márta, a Gyermekjogokért Egyesület elnöke szólalt fel. Dr. Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora a mesterséges intelligencia és az ember közötti különbségeket vázolta fel, Hal Melinda klinikai szakpszichológus pedig a modernkori függőségek és a fiatalok napjainkban tapasztalható identitásválságának kapcsolatát fejtette kie lőadásában.

A délután folyamán az előadásokon hallottakat kiscsoportokban dolgozták fel a konferencia résztvevői; diákok, szülők és pedagógusok külön-külön rendeződve, kérdések mentén gondolkodtak el az okoseszközök használatának megfelelő szabályozásáról, a megbeszélteket pedig kerekasztalbeszélgetésben osztották meg, ahol mindegyik csoport képviselője, valamint Horváth Szilárd, a Gödi Búzaszem Iskola igazgatója is elmondta gondolatait.

A konferencia előadói és résztvevői a nap végén a gyermekek védelmének érdekében, az őket támogató szülők, pedagógusok, valamint intézmények és szervezetek segítésének szándékával egy 10+1 pontból álló manifesztumot fogalmaztak meg, melyet teljes terjedelmében a weboldalunkon, illetve részleteiben a Facebookon is megtalálnak.

(Forrás: vaciegyhazmegye.hu)