Krúdy Tamás írása.

Ismét fellángolt a vita a sürgősségi fogamzásgátlás körül, amikor az Országgyűlés Népjóléti Bizottsága október végi ülésén leszavazta a javaslatot, hogy az esemény utáni tablettát tegyék vény nélkül hozzáférhetővé, amivel továbbra is Magyarország maradt az egyetlen európai uniós tagállam, ahol ehhez orvosi rendelvény szükséges. Az előterjesztő szerint az esemény utáni tablettához történő hozzáférésnek alapvető emberi jognak kellene lenni, míg a leszavazók szerint ez nem emberi jogi, hanem szakmai kérdés. Érdemes tehát megvizsgálni, hogy a tudomány fényében melyik álláspontnak van igaza.

Ma kétfajta esemény utáni tabletta áll a fogyasztók rendelkezésére, az egyik levonorgetsrel, a másik ulipristal-acetát tartalmú. Az előbbi hátránya, hogy alkalmazásakor csak 72 óra áll rendelkezésre a nem kívánt teherbeesés megelőzésére, míg az ulipristal-acetát tartalmúnál 120 óra. Erin Gainer, a HRA Pharma vezérigazgatója még 2014-ben úgy nyilatkozott, hogy a szakma egyre inkább az ulipristal-acetátot (UPA) tekinti elsőként választandó szernek a sürgősségi fogamzásgátlás céljára.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) 2015-ben döntött úgy, hogy az ulipristal-acetát tartalmú elleOne tablettát kiveszi a vényköteles szerek közül, mivel veszélytelennek ítélte meg az orvosi felügyelet nélkül történő alkalmazását. Öt évvel később, 2020-ban ugyanez az EMA viszont betiltotta a méh mióma kezelésére használt és szintén ulipristál-acetátot tartalmazó Esmya forgalmazását az Európai Unióban, mivel úgy ítélte meg, hogy a használatával járó veszélyek nagyobbak a gyógyhatásánál. Úgy tűnik, az EMA nem egészen konzisztens a döntéseiben.

A Journal of Hepatology folyóirat, 2021. márciusi számában Ulipristal acetate and liver-injuries: while Esmya is revoked, EllaOne is allowed in repeated self-administrations possibly exceeding UPA toxic-dosing with Esmya (Ulipristál-acetát és májkárosodás: míg az Esmya-t visszavonták, az EllaOne többszöri használata továbbra is engedélyezett noha az UPA tartalom toxikus dózisa meghaladhatja az Esmya-ét) című tudományos cikk szerzői arra figyelmeztetnek, hogy míg az ElleOne egyszeri alkalmazása során 2021-ig nem jelentettek súlyos májproblémákat, a többszöri adagolás potenciálisan ulipristál-acetát-felhalmozódáshoz vezethet a májban, ami károsodást eredményez. Az ulipristal-acetátot tartalmazó gyógyszerek ismételt használata, különösen nagy adagokban, potenciálisan életveszélyes májkárosodáshoz vezethet. Az ulipristal-acetát, még ha havonta csak egyszer alkalmazzák, akkor is felhalmozódik a májban. A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy mivel vény nélkül kapható szerről van szó, lehetetlen ellenőrizni, hogy egy menstruációs ciklus során ki hány tablettát vesz, amivel lehet, hogy messze meghaladja a Esmya toxicitását, ami miatt ez utóbbit az EU-ban betiltották. Ugyancsak a rendszeres orvosi felügyelet hiánya miatt azt is lehetetlen megmondani, hogy hány súlyos májproblémával küszködő nő betegsége mögött állhat ulipristal-acetát túladagolás. A cikk zárógondolatait szó szerint idézzük: „Az ellaOne, 30 mg mikronizált UPA ismételt önalkalmazása hepatotoxicitást okozhat a nem tudatos nőknél. További vizsgálatokra van azonban szükség a mögöttes farmakológiai mechanizmusok megértéséhez, az UPA toxikus küszöbértékeinek meghatározásához, és a nők számára való legjobb védelem biztosításához. Úgy érezzük, ezt az információt kötelező megosztanunk a nőkkel és az orvosi közösséggel.”

Úgy tűnik tehát, hogy sokkal inkább szakmai, semmint emberi jogi kérdésről van szó. Aki pedig ebből politikai tőkét szeretne kovácsolni, az a nők egészségének a kárára teszi ezt. A fentiek ismeretében a vénykötelesség fenntartása szolgálja inkább a nők érdekét, míg az orvosi felügyelet eltörlése inkább politikailag motivált.

Magyarországon jelenleg is hozzáférhető a sürgősségi fogamzásgátlás, csakhogy orvosi felügyelet mellett. Akár ételfutár cégektől is be lehet szerezni, ahol a szolgáltatás része egy 8 órán belül érkező nőgyógyász szakorvosi vélemény, illetve a recept, amire a tabletta kiváltható.

Hogy a sürgősségi fogamzásgátlás alkalmazása mennyire etikus, illetve hatékony, arról külön tanulmány szól Intézetünk honlapján, itt.