„A három európai tartóoszlopból számomra most a vallási, s annak is a szubjektív része áll a középpontban.” Nádor Zsombor beszámolója.
Az előző héten Rómába utaztam a feleségemmel, barátainkkal és a Szent Angéla kórussal. Szakmai Európa-hitvallásom szerint kontinensünk három rétegből – az antik, a keresztény és a népi-nemzeti civilizációs elemből – tevődik össze. Sehol máshol nem tapasztaltam meg ezt erősebben, mint az Örök Városban: az antikvitás elemei (s messze nem csak a múzeumokban!) élő valóságként adnak sajátos arculatot a városnak, a világ minden tájáról özönlő turisták és zarándokok tömegei kiemelik a népi-nemzeti aspektust, s végül a Vatikán vitalitása és lélegzetelállító szakralitása felmutatja a kereszténység életerejét.
A három európai tartóoszlopból számomra most a vallási, s annak is a szubjektív része áll a középpontban. A Villa Mater Redemptoris magyar nővérek által vezetett zarándokszállása, a legnagyobb bazilikákban is jelenlévő liturgikus élet tapinthatósága önmagában is kiemeli a római utat egy átlagos európai városnézés mintázatából. Számomra ezt erősítette a Szent Angéla Kórus (karnagy: Menus Gabriella) csodálatos koncertje az Il Gesu templomban, a szerdai pápai audiencián és szolgálatuk a vasárnapi magyar misén, melyekről a magyar sajtó egyházi és kulturális hírekre is érzékeny része elismerően számolt be.
Utunk lelki csúcspontját azonban a szerdai pápai audiencián kapott friss pápai áldás aktusa és az azt körüllengő szakralitás adta. Hálásak és boldogok vagyunk, hogy szeptemberi esküvőnket követően megkaphattuk Ferenc pápától a friss házasok áldását. A Katolikus Egyház tanítása- és személyes hitünk szerint a szentségi házasság óta Krisztus harmadikként van jelen velünk, s kísér, segít közös utunkon. Ennek a megerősítését, egyházi kifejezését éltük meg a szentatya kézfogásában, áldásában. Az áldást megelőző audiencián pedig megéreztünk még egy személyes valóságot: függetlenül a szociológiai elméletektől és a népszámlálási mintavételek statisztikáitól az Egyház él és szeretettel, hittel lüktetve, reményt adva van jelen a világban. A pápai audienciára megtelő Szent Péter tér több ezer zarándoka, köztük a magyar kórus, a több tucat ifjú házaspár és a jónéhány gimnáziumi csoport az Egyház életerejét emelte ki. Teendőnk, feladatunk számos, de az Egyház és Európa erős, a Szentlélek üdvtörténeti szerepe pedig megtartó reményt nyújt a jövőre vonatkozóan.